ČLÁNKY O HYDROIZOLACÍCH

PRŮHLEDNÁ HYDROIZOLACE (NA DLAŽBU, SPRCHU, SKLO)

Protéká Vám někde skrz dlažbu na terase nebo balkonu voda? Nebo máte podobný problém ve sprchovém koutu?

Bojíte se, že Vám nezbyde nic jiného, než dlažbu vybourat a provést celou izolaci znovu?  Možná Vám představíme zajímavé řešení, které Vám ušetří spoustu práce. Nejde o žádnou novinku, nicméně v České republice se o těchto možnostech ještě tolik neví a to je škoda.

Pokud dlažba dobře drží, máte 2 možnosti: buď použijete tekutý hydroizolační systém založený na materiálu HYPERDESMO CLASSIC (více info) s různými možnostmi finálního vzhledu, kde ale tímto systémem zakryjete původní dlažbu nebo použijete průhledný hydroizolační systém na bázi HYPERDESMO-T a vzhled Vaší dlažby zůstane zachován.

Renovace terasy transparentní Jestřabice 2013 

 

Přikláníte-li se k variantě průhledné hydroizolace, začněte nejdříve tím, že zkontrolujete přídržnost dlažby. Pokud se nikde neodlepuje, nepraská a není tedy třeba ji sundávat, je to Vaše první výhra.

 

JAK NA TO?

Očistěte a odmastěte dobře povrch.

Aplikujte vhodný primer - většinou PRIMER-T, který je určen pro neporézní (hladké) podklady, např. keramické dlaždice, sklo, atd. Nanáší se obyčejným hadříkem a cca po 15 minutách lze aplikovat hydroizolaci. Chystáte-li se však aplikaci provádět na porézní podklad, jako např. mramor, přírodní kámen, musí být nejdříve napenetrovány materiálem MICROPRIMER-PU.

Po zaschnutí primeru aplikujte HYPERDESMO-T ve dvou vrstvách.

_dsc7987_optimized  Návrh bez názvu (3)  Návrh bez názvu (4)

 

JE LIBO MATNÝ VZHLED?

Nyní se ještě můžete rozhodnout, zda si přejete finální vzhled lesklý nebo matný. Pro matný vzhled totiž stačí použít ještě jeden nátěr navíc, a to materiálem AQUASMART-TC-2K-FLOOR PROTECT. Jedná se o dvousložkový produkt, který se běžně používá také jako vrchní nátěr na polyuretanové či epoxidové podlahy nebo např. pro dopravní značení ve skladech. Dodává povrchu saténový/matný vzhled a zvyšuje odolnost proti UV záření.

9493_aquasmart-tc-floor-protect

 

APLIKACE VE SPRCHOVÉM KOUTU

Sprchový kout má svá specifika. Dlaždice ve sprchovém koutě v sobě můžou držet lidskou mastnotu a vlhkost, což poté zásadně ovlivňuje přídržnost.  Doporučujeme tedy sprchový kout opravdu dobře odmastit jarovou vodou (doslova "vydrhnout"), nechat řádně proschnout hlavně spáry, poté aplikovat PRIMER-T, nechat odvětrat, poté nanést Hyperdesmo-T. Na svislých plochách bude více stékat, počítejte tedy s aplikací spíše menší tloušťky v jedné vrstvě, ale aplikovat těch vrstev více (třeba 3). Většinou doporučujeme vyzkoušet přídržnost na méně viditelném místě (např. v rohu) a po pár dnech uvidíte, zda je adheze dostatečná.

Lze také využít variantu Hyperdesmo-T Vertical, která má hustší konzistenci a lze jí využít na svislé plochy (viz video níže).

20230329_185448  

  

Obdobně lze systém použít i např. na:

 • dřevo (terasy, podhledy,...)

IMG-20230315-WA0003  IMG-20230315-WA0001  20210924_105213

 

 • sklo (např. na luxfery) - materiál zvyšuje odolnost skla a při nárazu se neroztříští (zůstane pohromadě, jen se udělá "pavouk")

 20181121_121108

 •  zalakování chipsů  - při aplikaci hydroizolačního systému HYPERDESMO CLASSIC lze za čerstva vrchní nátěr posypat (více či méně) barevnými chipsy a po vytvrdnutí nátěru zalakovat transparentním lakem HYPERDESMO-T

_dsc7989_optimized  _dsc7992_optimized  Chipsy prosypané lehce

 • jako pojivo na kamenné koberce

Kamenný koberec Křemenice2  Kamenný koberec Křemenice

 

Odkazy:

Podrobný návod v PDF pro Transparentní hydroizolace

https://www.reprof.cz/primer-t/

https://www.reprof.cz/microprimer-pu/

https://www.reprof.cz/hyperdesmo-t/

https://www.reprof.cz/aquasmart-tc-floor-protect/

 

Máte dotazy? Napište nám na info@reprof.eu.

 

Na výběru materiálu záleží

Ne všechny tekuté izolace na trhu jsou stejné. Vlastnosti se mohou velice významně lišit. Dovážíme v současné chvíli ty nejlepší izolace, které jsou ve světě k dostání, a to na bázi polyuretanu.

 Proč doporučujeme tekuté polyuretanové membrány? Jaké jsou jejich výhody?

 • bezešvý systém
  • u tekutých membrán nevznikají žádné spoje, pouze celistvá bezešvá "vana"
  • lze okopírovat jakýkoli tvar 
 • celoplošná přilnavost
  •  excelentní přilnavost na mnoha druzích podkladu (s primerem/bez primeru)
  • díky celoplošné přilnavosti jednoduše najdete po letech místo, kde je problém a jednoduše opravíte

      Adheze

 • jednoduchá aplikace a jednoduché opravy
  • stačí Vám pouze váleček a štětec
  • lokální opravy systému provedete během chvilky
 • vynikající vlastnosti
  • polyuretanové membrány jsou velice pružné, dokážou tak snadno reagovat na teplotní změny, kterými střecha v průběhu ročních období prochází (membrány si udržují své vlastnosti v rozpětí teplot -40°C až +90 °C)    -   "pohybují se spolu se střechou/terasou a nepraskají"
  • excelentní chemické, mechanické vlastnosti
  • UV odolnost
 • certifikaci má více než 56 produktů Alchimica 
 •      Certifikáty
 • reference z ČR i z celého světakde jsou polyuretanové tekuté membrány oproti České republice mnohem rozšířenější a mají tam i delší historii

 

 

 

 

JAK NA HYDROIZOLACI STŘECHY, BALKONU NEBO TERASY

Na výběru materiálu záleží

Hned na začátek - ne všechny tekuté izolace na trhu jsou stejné. Vlastnosti se mohou velice významně lišit. Dovážíme v současné chvíli ty nejlepší izolace, které jsou ve světě k dostání, a to na bázi polyuretanu. Certifikaci CE dostává tento systém na životnost 25 let a jako realizační firma můžeme potvrdit, že materiály jsou to velmi kvalitní a lze se na ně při nejrůznějších aplikacích plně spolehnout. 

Obyčejný smrtelník je masírován ze všech stran reklamou na různé tekuté hydroizolace. Na webech, které jsou čistě prodejní, je obchodníkům jedno, co prodávají, hlavně když prodají. Náš sortiment obsahuje levnější i dražší systémy, ale jelikož se aplikacemi hydroizolací živíme již více než 25 let, pro klid náš i Váš Vám nikdy levnou hydroizolaci nedoporučíme. A to proto, že má výrazně nižší životnost a rozdíl v ceně bývá do 100 Kč za metr čtvereční.

Kvalitní hydroizolační systém lze aplikovat na: podklady z betonu, OSB desky, kov, PVC folie, asfaltové pásy, PUR pěnu, na dlažbu. Tyto hydroizolační systémy v rozmezí teplot -40°C až +90°C nemění své vlastnosti a zůstávají pružné. Nedochází tedy k tvorbě trhlin a dalších defektů.

Bohužel je obecně informovanost v tomto ohledu velice malá, takže i dnes potkáváme v obchodech materiály, které se s kvalitou těch polyuretanových nedají srovnat. Cena je podobná, životnost ovšem úplně někde jinde.

 

Proč doporučujeme tekuté polyuretanové membrány? Jaké jsou jejich výhody?

 • bezešvý systém
  • nejčastější problémová místa např. u asfaltových pásů nebo PVC folií, jsou jednoznačně místa spojů a svárů, kde časem dochází k průsakům
  • u tekutých membrán nevznikají žádné spoje, pouze celistvá bezešvá "vana"
  • lze okopírovat jakýkoli tvar 
 • celoplošná přilnavost
  •  excelentní přilnavost na všech druzích podkladu (s primerem/bez primeru)
  • díky celoplošné přilnavosti jednoduše najdete po letech místo, kde je problém a jednoduše opravíte      x       u pásů/folií se poškozeným svárem/spojem dostane voda mezi folii a podklad a putuje často neznámo kam. Problematicky se v případě zatékání poté hledá konkrétní poškozený spoj.

      Adheze

 • jednoduchá aplikace a jednoduché opravy
  • stačí Vám pouze váleček a štětec
  • lokální opravy systému provedete během chvilky
  • jednoduše se nanáší i kolem komínků, klimatizačních jednotek, vpustí - nevytváříte žádné záplaty, nestrávíte na jednom detailu hodinu času
  • po letech stačí provést obnovovací nátěr a životnost systému se opět prodlouží o mnoho let
 • vynikající vlastnosti
  • polyuretanové membrány jsou velice pružné, dokážou tak snadno reagovat na teplotní změny, kterými střecha v průběhu ročních období prochází (membrány si udržují své vlastnosti v rozpětí teplot -40°C až +90 °C)    -   "pohybují se spolu se střechou a nepraskají"
  • excelentní chemické, mechanické vlastnosti
  • UV odolnost
 • certifikaci má více než 56 produktů Alchimica 
 •      Certifikáty
 • reference z ČR i z celého světakde jsou polyuretanové tekuté membrány oproti České republice mnohem rozšířenější a mají tam i delší historii

 

HYDROIZOLACE STŘECHY, TERASY NEBO BALKONU

Nebojte se toho. Pokud zvolíte dobře skladbu, připravíte dobře podklad a poté se budete držet technických listů jednotlivých materiálů, zvládnete hydroizolaci jednoduše sami a ušetříte peníze za práci a další náklady, které firma musí na zakázce účtovat. Na malých akcích jako jsou balkony a terasy se totiž prodraží nikoli materiál, ale právě ty náklady navíc. Firma k Vám třeba hodinu jede, potom za další hodinu natře 10 m2 a hodinu jede zpět. A když je to takhle 4 dny po sobě, zjistíte, že platíte hlavně tu naftu. 

IMG-20210824-WA0002 (1)    20200918_121925  IMG_0489  

 

Zvolení vhodné skladby

Vždy záleží na konkrétním projektu a požadavcích. Materiálů je celá řada, jen vybrat.

Před hledáním správné skladby si zkuste nejdříve odpovědět na některé důležité otázky - viz naše sekce Nejčastější otázky.

Doporučené skladby včetně dalších pokynů a informací potom najdete v našem katalogu Kompletní řešení hydroizolací.

Asi nejběžnější skladby vidíte níže (střecha či terasa vystavená UV záření x střecha či terasa, kde se počítá ještě se zakrytím dlažbou, střecha s afaltovými pásy):

Hydroizolace betonové střechy    Hydroizolace pod dlažbu na balkony    Renovace asfaltových pásů SKLADBA

 

Příprava podkladu / výběr primeru

Ať už lepíte dlažbu, izolujete balkon nebo natíráte zábradlí, z 90 % vždy záleží na PODKLADU A PŔÍPRAVĚ POVRCHU! Je to nejméně příjemná práce, ale nejdůležitější a nejlevnější. Nepodceňujte tento krok, závisí na něm úspěšnost celého Vašeho projektu. Pokud podklad nebude dobře připraven, ani ten nejkvalitnější a nejdražší materiál světa Vám tam nebude držet. O přípravě podkladu se dočtete v technických listech konkrétního materiálu, nicméně obecně jde u střech, teras a balkonů hlavně o to, aby podklad byl čistý, suchý, soudržný.

Protože lze systémy aplikovat na téměř všechny druhy podkladu, je Vám u produktů Hyperdesmo k dispozici skvělá tabulka pro správný výběr primeru, kde si jednoduše najdete, jaké primery lze na daný podklad použít. Rozdíl potom mezi nimi může být např. v rychlosti vytvrzování, zda je na bázi polyuretanu nebo epoxidu, zda je 2složkový nebo 1složkový.

Primery jsou kompatibilní se všemi produkty od výrobce Alchimica, nicméně v případě, že si nejste jistí, neváhejte se s námi poradit. Obzvlášť oceňujeme, pokud rovnou pošlete fotografii stávajícího podkladu, abychom aspoň na dálku mohli lépe pomoci najít správné řešení.

Nebojte se nás oslovit, celý systém Vám navrhneme a poradíme s každým krokem.

Aplikace

Aplikace je velice jednoduchá. Pokud to srovnáme např. se svařováním lepenky, je tento systém uživatelsky mnohem příjemnější a sám o sobě eliminuje možnost chyby při aplikaci. 

Videonávody se postupně snažíme doplňovat na našem Youtube kanálu. Nicméně spoustu videí k aplikaci jednotlivých produktů je na Youtube k dispozici přímo od výrobce, případně od jiných aplikátorů či distributorů po celém světě. Nebo navštivte naši Videogalerii tady na e-shopu.

Postup aplikace pro hydroizolaci střechy, terasy nebo balkonu najdete v pdf ZDE.

Případné budoucí opravy či renovace jsou velmi levné a jednoduché. Tedy například při mechanickém poškození naaplikujete lokálně válečkem či štětcem tekutou membránu a plocha je opravená.

 

APLIKACE NA RŮZNÉ TYPY PODKLADŮ

Asfaltové pásy

Před renovací:                                             

DSC04555 

Po renovaci:

 IMG_0489

  

PUR pěna

Před renovací:

Obrázek3  Obrázek2

Po renovaci:

Obrázek4

 

PVC folie

Před renovací:

Degradace  Zaplaty  

 Po renovaci:

Hydroizolace bazén Chrudim

 

Plechová střecha

Před renovací (po obroušení):

20210902_144010 

Po renovaci:

20210908_085346

 

Zajímá Vás více informací? Mrkněte do sekce Návody a postupy.

Chcete se nás na něco zeptat? Napište nám na info@reprof.eu.